Dýha v historii

Věděli jste, že dýha a pyramidy mají společnou jednu věc? A tou je doba vzniku.

3000 let před naším letopočtem

Trůn Tutanchamon

Vnitřní část Tutanchamonova trůnu
 je zdobena intarziemi dýhy
 z ebenového dřeva a slonoviny.
Foto zdroj profimedia.cz

Na africkém kontinentě při ústí řeky Nilu se začíná poprvé v historii objevovat dýha. 

Jak se DÝHA vyráběla?

Řemeslníci ve Starém Egyptě uměli vyrobit za pomoci bronzových nožů listy dýhy o tloušťce asi dvou milimetrů a úspěšně je využívat na svém nábytku. 

Jak DÝHA vypadala?

Co se týká přesného zpracování - s dnešními dýhami se srovnávat nemohla. Řemeslně však byla velmi vkusně pojata a na daných prvcích ji kvalitně upevnili, proto se nám dochovala až do dnešních dní.

Na co se DÝHA používala? 

Dochovala se zejména na dýhovaném nábytku. Ten, ač nebyl mezi starověkým obyvatelstvem zpočátku rozšířen, postupem času nabýval ve společnosti na hodnotě a stal se následně symbolem bohatství a vznešenosti. Dýha se kombinovala také se slonovinou či masivním dřevem.

Proč zrovna DÝHA?

Dýha byla velmi preferovanou nejen pro svůj vzhled, ale i proto, že masivní dřeviny a dřevo obecně bylo nedostatkovým a tedy drahým zbožím. Egypťané si ho velmi vážili a snažili se jej proto v maximální možné míře využít. 

Jak se dostalo umění dýhařství do Evropy?

Díky zájmu středomořských civilizací o mořeplavectví a v rámci obchodu a pozdějšího stěhování národů se poznatky o dýze šířily do dalších oblastí, zejména pak do Starověkého Řecka a vyspělého Říma. Odtud si tento přírodní materiál našel cestu do středu Evropy – Francie. 

19. století

Od tohoto období se datují prví strojně vyráběné dýhy. Používání tohoto materiálu se pak masově rozšířilo nejen dále v architektuře, své využití našla dýha i jako designový prvek v interiéru vozidel, železničních vagónů nebo i parníků.

V nábytkářském průmyslu, při výrobě dveřních křídel a dalších předmětů denní potřeby je pak skutečně tisíciletími prověřeným materiálem, který nikdy nezklamal a pro své designové i technické vlastnosti nemůže být ničím nahrazen.

Dýha

Aktuality

Jsme tu opět s vámi

22.05.2020 - Všichni zájemci o tvoření s přírodními materiály POZOR! Vzhledem k uvolňování opatření souvisejících s pandemií COVID-19 a pozvolným nastartováním školní docházky a obnovením ... Jsme tu opět s vámi

Fíha Dýha v době pandemie

20.04.2020 - Naši milí příznivci tvoření s přírodními materiály. Vzhledem k trvající pandemii COVID-19, uzavřeným školám a tím pádem možným problémům s doručením, ... Fíha Dýha v době pandemie

Nový partner projektu - Grena, a.s.

27.02.2020 - Novým partnerem našeho celorepublikového projektu Fíha Dýha se stala ryze česká společnost Grena, a.s. se sídlem ve Veselí nad Lužnicí, ...

Přihlásit se
Partneři
Partner projektu SAPELI, a.s. SAPELI, a.s.
největší výrobce interiérových dveří a zárubní na českém trhu
Partner projektu Danzer Bohemia Dýhárna s.r.o. Danzer Bohemia Dýhárna s.r.o.
výrobce a prodejce přírodních dýh
Partner projektu Jan Ficek Dřevovýroba s.r.o. Jan Ficek Dřevovýroba s.r.o.
český výrobce sesazenek z dýh
Partner projektu Jitona a.s. Jitona a.s.
tradiční český výrobce nábytku
© FÍHA - DÝHA, všechna práva vyhrazena.